HoryZonty 

ENGLISHSLOVAK

Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty

Beh pre všetkých

Dňa 13.11.2010 som vstával zavčas rána, aby som stihol pre bežcov pripraviť čaj, ktorý chutil aj na nultom ročníku. Pri pohľade z okna som sa trošku preľakol, keď som zbadal mokré cesty. No čím viac sa blížil čas štartu, tým sa počasie stávalo krajším.

Ešte posledné prípravy - a začala prezentácia. Po polhodinke sa ma s vystrašeným hlasom opýtala moja milovaná manželka, že koľko máme balíčkov so sladkosťami a drobnou pozornosťou pre deti. Za tú polhodinku sa ich prihlásilo takmer 50. Upokojil som ju, že dosť, no začal som rozmýšľať, kde sú najbližšie potraviny.

Je 10:35 a s 5 minútovým meškaním vyštartujú bežci hlavného behu na 4,6km. Niečo po 15-tich minútach pribieha prvý pretekár. Za ním ďalší a ďalší. Do polhodinky sú všetci v cieli. Od 15 ročných až po 73 ročného najstaršieho účastníka behu pána Andreja Kusendu z Lysej pod Makytou.

Po nich nasledujú naše drobce, teda najmladšie deti. Najmenší z nich, ani nie ročný Damián Drahovský z početnej Piešťanskej bežeckej rodiny sa ešte len učil chodiť. No s ocinovou pomocou to zvládol.

Po odbehnutí všetkých kategórií sa v cieli každý tešil z odmeny od sponzorov podujatia : MO SR a deti hlavne zo sladkostí, na ktoré im prispel pán Richard Rybníček.

Bežcom sa ešte ťažko rozprávalo, lebo mali ústa plné občerstvenia, ktoré som pre nich vymyslel a moje šikovné pomocníčky nachystali. Nikomu nevadila cibuľka na omastenom chlebíku, však tú chuť prekryli jabĺčkom, ktoré mi sponzorsky poskytol Fructop Ostratice. A komu bolo málo, tak si mohol dokúpiť zásoby na celú zimu v ich predajni na sídlisku Juh v TN.

Prišlo vyhodnotenie. Sponzori boli štedrí, a tak som sa rozhodol odmeniť nie troch, ale piatich v každej kategórii. Síce len drobnosťami, ale predsa. Víťazi v hlavnom behu sa tešili teniskám Hi-tec od spoločnosti Tempish, druhí v poradí tričkami zn. Saucony a Orca od firmy Ipax Trenčianske Teplice a ďalší cenami od MO SR.

Naša mládež sa potešila z elektroniky a počítačového príslušenstva od firmy SCIENTIA a samozrejme cenami od MO SR.

Čo povedať záverom... Snáď len, že 51 účastníkov v hlavnom behu, 65 v detských kategóriách, super komentátor Jozef Tichý a ešte lepší pomocníci pri organizácii preteku spoločne s pekným jesenným počasím dovolilo prežiť krásne dopoludnie nielen jednotlivcom, ale aj celým rodinám.

A hlavne potešili slová niektorých účastníkov behu. Napríklad Veronika Otrubová z Bratislavy bola pretekom nadšená, páčilo sa aj jej rodičom, ktorí ju prišli povzbudiť a určite príde aj budúci rok. Už teraz má ďalších dvoch účastníkov, jej otca a malú neter, pretože ten beh pre deti bol podľa nej úžasný.

Spokojní boli aj otec so synom Peter a Miro Sobekovci s Peťovou dcérkou Veronikou. Bodaj by nie, veď všetci stáli na stupienku pre víťazov.

Potešením pre mňa bolo aj nepriame pochválenie od ľudí z najlepšieho atletického klubu na Slovensku AK Spartak Dubnica nad Váhom, kde ma síce upozornili na pár chýb, ktoré som spravil, no viac padlo pozitív. Dokonca dievčatá z klubu si neprišli ani po ceny, lebo ich nečakali, keď každý dostal balíček plný, nielen sladkostí. Pretek sa páčil aj ďalšiemu pretekárovi tohto klubu, Ivovi Pavlíkovi, ktorému vyhovovala trať a jej nástrahy.

Čo možno ešte dodať? Len to, že sa stretneme na druhom ročníku Behu o pohár festivalu HoryZonty, aj keď to už bude v poradí tretí. Dúfam, že príde ešte viac účastníkov, hlavne detí, aj keď s tým počtom, čo bol tento rok som nadmieru spokojný.

Takže všetci sa skúste zariadiť mojím heslom : NIE JE DOLEŽITÉ VYHRAŤ, ALE ZVÍŤAZIŤ, a príďte na budúci rok spraviť niečo pre svoje zdravie na Behu o pohár festivalu HoryZonty. Už dnes sa teším na usmiate detské tváričky prezerajúce obsah balíčka so sladkosťami, či spokojných bežcov zajedajúcich omastený chleba s cibuľkou :-).

Ing.Juraj Hudák – Riaditeľ pretekov

Výsledky Behu o pohár festivalu HoryZonty 2010.

Fotogaléria z Behu o pohár festivalu HoryZonty 2010.

Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty
2% z Vašich daní

Milí priatelia! Ako platitelia dane z príjmov sa môžete rozhodnúť, kam pôjdu 2% Vami zaplatenej minuloročnej dane. Týmto spôsobom môžete podporiť Festival dobrodružných filmov HoryZonty. Aj vďaka Vám sa tak festival môže stať ešte kvalitnejší.

Poďakovanie návštevníkom

Tohtoročný program HoryZontov si počas troch dní do Posádkového klubu prišlo pozrieť presne 3169 divákov a bezmála 300 ľudí sa aktívne zúčastnilo sobotných sprievodných podujatí v meste. Všetci opäť vytvorili príjemnú atmosféru.

Netypické umenie očami fotografa

Ľadové sochárstvo opäť v Trenčíne.

Nosičov sen bol opäť úspešný

Krošňu s pivným sudom vynieslo dvadsaťšesť nosičov a tri nosičky.

Psie záprahy

Netradičný šport - mushing aj na našom festivale.

Výsledky bežeckej súťaže

Jedným zo sprievodných podujatí bol aj Beh o pohár festivalu HoryZonty 2010. Prinášame Vám reportáž z tohto vydareného podujatia.

Výsledky amatérskych filmov

Tento rok sa do ankety o najlepší amatérsky film zapojilo 207 návštevníkov, ktorí rozhodli o najlepšom amatérskom filme.

Výsledky ankety

Zoznam výhercov ankety festivalu HoryZonty. Pozrite, či ste neboli vylosovaní.

Výsledky fotosúťaže

Je za nami ďalší, v poradí piaty ročník festivalu a pre fotosúťaž to znamená najúspešnejší ročník v počte fotografií. Do uzávierky prišlo na adresu festivalu takmer dvojnásobný počet snímok ako po minulé roky celkovo - 217. Za tak vysokú účasť Vám všetkým veľmi pekne ďakujeme a dúfame, že sa Vám podarí počas ďalšieho roka nafotiť veľa krásnych momentov, s ktorými sa radi podelíte.

Sprievodné podujatia prilákali do mesta celé rodiny

Veľa zábavy si v sobotu predpoludním a okolo obeda mohli v meste užiť nielen športovci, ktorí prišli seriózne pretekať, ale aj celé rodiny vrátane ich najmenších členov.

Ľudia v pozadí

Poďakovanie tým, ktorí sú často neviditeľní, ale určite nie neprehliadnuteľní.

Reportáž z workshopu Bajkovanie v teréne

Ako prebiehalo jedno z našich sprievodných podujatí - Workshop Bajkovanie v teréne.

Víťazov súťaže amatérskych filmov už poznáme, ceny sú rozdané

Svoj piaty rok má náš festival za sebou. Sprievodné podujatia odštartovali posledný festivalový deň, ocenením autorov amatérskych filmov a prezentáciou českého potápača a režiséra Steva Lichtaga sme sa s vami rozlúčili. Naša web stránka však bude „žiť“ naďalej a čoskoro sa budete môcť dočítať viac o jednotlivých podujatiach festivalu, ako aj o výsledkoch súťaží. Zatiaľ si pozrite fotografie z posledného večera.

Sprievodné podujatia na fotografiách.

Sobota dopoludnie v Trenčíne patrilo sprievodným podujatiam festivalu HoryZonty. Počasie bolo krásne, nálada vynikajúca....

Ďalší krásny deň za nami.

Popoludní komorná pohodička, večerný program vypredaný. Filmy o vode, o snehu, o skalách. O odhodlaní, o snoch a o priateľstve. O ďalekých krajinách, ale aj o krásach slovenskej prírody. To všetko vám ponúkol festivalový piatok. Zajtra pokračujeme.
(Nech neprší :-), čakajú nás aj sprievodné podujatia v meste.)

HoryZonty 2010 sa začali.

Slávnostné otvorenie, ocenenie víťazov fotosúťaže, prvé filmy, prezentácia Piotra Pustelnika a Petra Hámora. Festivalový večer číslo jedna máme za sebou.

Dolaďujeme posledné detaily.

Prípravy festivalu vrcholia, desiatky dní a stovky hodín práce sú takmer za nami. Dovarené, dopečené, už len zdobíme. Príďte ochutnať!
O pár hodín začíname!

Tvorivý kútik pre deti

V snahe o to, aby ste sa vy - rodičia i vaše deti cítili na našom festivale čo najpríjemnejšie, pripravili sme pre vás novinku. Ak sa obávate, či vaše ratolesti obsedia takmer tri hodiny v sedadle kinosály, určite uvítate možnosť ich krátkodobého rozptýlenia v tvorivom kútiku.

Filmy plus Gastroplus

Ani tento rok sme nezabudli na hladné žalúdky a smädné hrdlá našich návštevníkov.

Fotovýstava - JANA ČAVOJSKÁ - Južný Sudán

Na HotyZontoch sme vám už prostredníctvom výstav cestovateľov predstavili viacero krásnych miest našej planéty. Tento raz to však nebude cestovanie za krásou, zvláštnymi objavmi, ani v lone panenskej prírody romanticky žijúcimi pôvodnými obyvateľmi. Cieľom cestovania do krajiny, ktorej podobu vám predstaví Janka Čavojská, bola pomoc.

Workshop - Peter Šperka

Nenechajte si újsť workshop o chybách turistov a horolezcov v horách. Povedie ho profesionálny horský záchranár Peter Šperka.

Petr Kašpar - FREO

Na Horyzontoch sa budete môcť zoznámiť s príbehom mladého etiópského muža Frea, ktorý sa vďaka stretnutiu s česko – slovenskými vodákmi dostal na štúdium do Prahy. O tejto ceste príde porozprávať režisér a dokumentarista Petr Kašpar.

Fotovýstava - MARTIN ŽILKA – Kaňoning a freeride

Príďte si pozrieť extrémne športy v prírode pohľadom profesionálneho fotografa Martina Žilku.

PROGRAM

Program je vonku...

Vybrané amatérske filmy

Spomedzi 19 súťažných amtérskych filmov sme do programu festivalu vybrali tieto filmy:

Fotoporota

Do dátumu uzávierky prišlo na adresu festivalu rekordných 212 fotozáberov. Porotcov našej fotosúťaže tak čaká neľahká úloha. O tom, ktoré zo zaslaných fotografií nakoniec bodovali sa môžete prísť pozrieť do foyer Domu armády v čase konania festivalu HoryZonty, kde budú fotografie vystavené. A kto to vlastne rozhodne o víťazoch?

Mushing - psie záprahy

Na festivale budú okrem medveďov aj psy – dokonca pravé záprahové, a vy budete mať možnosť sa na nich previezť!

Fotosúťaž

Pozor! Využite posledné dni pred uzávierkou fotosúťaže a pošlite svoje fotky do stredy 20. októbra na adresu festivalu! Všetky Vami zaslané fotografie na témy - Krajina/príroda, Športy v prírode a Ľudia a svet okolo nás - budú vystavené v priestoroch konania festivalu a traja najlepší v každej kategórii budú odmenení vecnými cenami. Cenu Grand Prix - let balónom a ročné poistenie Alpenverein venovali do súťaže PBair Vyhliadkové lety balónom resp. Active Planet. Neváhajte, súťažte!

Workshop - Život vo veľkej stene

Leziete na skalkách, no radi by ste si porozumeli aj s veľkou stenou? Ako na ňu, vám na našom novom workshope prezradí Jaro Duce Dutka. Stačí sa prihlásiť.

Workshop - Bajkovanie v teréne

Radi si vychutnávate prírodu zo sedla horského bicykla? Nebojíte sa hrboľatých lesných chodníkov, strmých stúpaní a rýchlych zjazdov? Chcete sa vo svojej záľube posunúť o kúsok ďalej a vylepšiť svoju jazdu? Ak áno, práve pre vás sme pripravili krásnu jesennú festivalovú špecialitku. Pojazd v partii v podobe trojdňového workshopu pod vedením skúseného bikera Pavla „Klokana“ Chrenčíka.

Bikeri a horolezci, POZOR! Workshopy priamo v teréne.

Tento rok sme pre vás pripravili novinku - praktické workshopy priamo v teréne.

Ľadové sochárstvo

Zmeňte kusy ľadu na umenie a prídťe si vyskúšať ľadové sochárstvo.

Piotr Pustelnik

Minulý rok sa horyzonťáckym divákom predstavil jeden z nejlepších slovenských horolezcov Peter Hámor. Tento rok to bude jeho spolulezec - Poliak Piotr Pustelnik. Nenechajte si preto ujsť prezentáciu človeka, ktorý zdolal nielen najvyššie vrcholy všetkých kontinentov, ale tento rok sa mu podarilo vystúpiť aj na poslednú zo štrnástich himalájskych osemtisícoviek.

Neprehliadnite. Čas na posielanie fotografií sa kráti.

Do 20. októbra čakáme na adrese festivalu na vaše fotografické úlovky. Siahnite do domáceho archívu alebo aktuálne nafoťte a spestrite foyer Domu armády vašou fotkou vo Fotosúťaži festivalu HoryZonty. Kategórie súťaže sú nezmenené:
- Krajina / Príroda
- Ľudia a svet okolo nás
- Športy v prírode

Filmová porota.

Po uzavretí súťaže amatérskych filmov, do ktorej ste nám tento rok poslali 19 filmov vám predstavujeme porotu, ktorá tento rok bude hodnotiť vaše diela.

Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty - beh pre všetkých.

Sobota 13. novembra bude v rámci festivalu patriť tradične nielen filmom v kinosále, ale aj „outdoorovým“ sprievodným podujatiam v centre mesta, na ktorých si môžete vyskúšať svoju kondičku a príjemne sa zabaviť. Svoje čestné miesto v našom programe bude mať už po druhý krát Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty.

Na tohtoročných HoryZontoch budú aj medvede!

Či živé? Čítajte viac a dozviete sa...

Steve Lichtag

Ponorte sa so Stevom Lichtagom do tajomného a nebezpečného podmorského sveta a zažite neopakoveteľné filmové dobrodružstvo.

„Nosičov sen“ opäť v programe

Aj tohtoročnú festivalovú sobotu spestrí súťaž vo vynáške pivného suda. Tešiť sa môžu deti i dospelí, ktorí sa radi zabavia a nezľaknú sa ťažkej nosičskej krošne.

Odprezentujte svoju foto tvorbu na festivale

Dokážete zachytiť čarokrásne farby a atmosféru prírody? Zachytiť krásu športového pohybu alebo neustále sa meniaci svet a ľudí? ak sa zapojte do piateho ročníka festivalu dobrodružných filmov HoryZonty...

Prihláste svoj film na festival

Leto ešte len začalo, ale my už začíname byť myšlienkami v novembri a v prípravách na 5. ročník festivalu dobrodružných filmov Horyzonty. Trochu letnej práce však chceme naložiť aj na vaše plecia a vyzvať na prihlasovanie vašich filmových diel do súťaže amatérskych filmov...

facebook

Súťaž

Nosičov sen