HoryZonty 

ENGLISHSLOVAK

Fotovýstava - JANA ČAVOJSKÁ - Južný Sudán

"Výstavu by som nazvala jednoducho Južný Sudán, asi to bude lepšie ako niečo patetické," hovorí fotografka a novinárka, ktorá za svojimi reportážami precestovala i krajiny, na ktoré noha bežného turistu vstúpi len zriedkakedy. „Fotografie sú z nemocníc a dedín, v ktorých pôsobia lekári a humanitárni pracovnici zo Slovenska,“ predstavuje svoju výstavu jej autorka a dodáva, že aj vďaka slovenským peniazom z verejných zbierok sa tam podarilo vybudovať operačku, školu, doviezť vybavenie nemocníc, vykopať studne... "Slovenská prítomnosť v Južnom Sudáne, ktorom len pred piatimi rokmi skončila občianska vojna, je veľmi silná," hovorí.

"V celom Južnom Sudáne sú iba tri kilometre asfaltu. Všetky ostatné cesty po rozľahlej krajine sú prašné. V období sucha ich síce pomaly, ale predsa na terénnom aute 4x4 prejdete. V období dažďov sa menia na bahno alebo na malé rieky,“ píše Čavojská vo svojej reportáži o vojnou zdevastovanej krajine. "Z nejakého záhadného dôvodu podporuje úpravu a údržbu ciest Svetový potravinový program. Pre podvyživené deti v nemocnici v Marial Lou však mlieko nie je. Až do najbližšej dodávky (ktorá príde nevedno kedy) musia prežiť na infúziách. V kultúre Dinkov neexistuje možnosť, že by žena s dostatkom materského mlieka kojila cudzie dieťa. Považujú to za neprijateľné. Vlastné deti však koja poctivo, niektoré ešte ako štvor – päťročné visia na maminých prsiach. Preto sa im často zdeformujú a pokrivia horné predné zuby. Spodné zas rodičia deťom často vybíjajú, aby správne artikulovali v jazyku Dinka. Dinkovia sú vysokí, chudí a veľmi hrdí ľudia. Ich telá zdobia rituálne jazvy a ženy si väčšinou nezahaľujú prsia... Aj u Dinkov robia takmer všetko ženy. Na hlavách vláčia vodu v bandaskách či hrncoch, ich náklad má aj viac než dvadsať kíl, od najbližšej studne až domov, často ešte s batoľaťom priviazaným na chrbte. Varia, roztĺkajú obilné zrná hrubými drúkmi v drevených mažiaroch, perú, opravujú slamené strechy na jednoduchých hlinených domčekoch s kruhový, pôdorysom, vláčia ťažké bremená, starajú sa o deti... Muži fajčia fajku, občas sa s lukom a šípmi vyberú na lov, predávajú na trhu, ale čím ďalej, tým viac sa ich venuje rôznym remeslám. Vojna skončila, život v zdevastovanej krajine sa rozbieha, ľudia potrebujú tehly, slamené strechy, hlinené nádoby. Momentálne stavajú vykrývače pre mobilného operátora, ktorý už má pokrytie v najväčších mestách...".

Toľko z reportáže. Ak vás osud tejto africkej krajiny zaujal, viac o nej a jej obyvateľoch sa môžete dozvedieť prostredníctvom autorskej výstavy fotografií Jany Čavojskej pod názvom Južný Sudán. Pozrieť si ju budete môcť v čase trvania festivalu vo foyer Posádkového domu v Trenčíne.

Mgr. Jana ČAVOJSKÁ /vizitka/

Meno Janky Čavojskej sa už niekoľko rokov spája s časopisom Nota Bene, v ktorom pracuje ako šéfredaktorka, ale aj s týždenníkom Plus 7 dní, odkiaľ ju môžete poznať ako autorku obrazovo zaujímavých tém a reportáží zo zahraničia. V minulosti spolupracovala s viacerými slovenskými a českými denníkmi a týždenníkmi (Národná Obroda, Nota bene, Formát, Slovenka, Respekt, Týden) i s viacerými časopismi – napríklad Bon Voyage (reportáže: rieka Dunaj, zábavné parky v Strednej Európe, cirkus Humberto, Istanbul, pivné kúpele v Česku...), Geo Sezona (reportáže: Provence, Gaudího Barcelona, viedenské kaviarne, termálne kúpele v Budapešti...).

Okrem toho je členkou správnej rady občianskeho združenia Človek v ohrození, mimovládnej organizácie, ktorá poskytuje humanitárnu a rozvojovú pomoc vo viac ako dvadsiatich krajinách sveta. Pre slovenskú neziskovú organizáciu eRko pravidelne fotografuje nemocnice a ďalšie projekty v Afrike.

K jej profesionálnym úspechom a oceneniam z rokov 2005 a 2008, tento rok pribudla tretia cena v kategórii Fotografia v novinárskej súťaži Slovenského syndikátu novinárov a nominácia na hlavnú cenu v kategórii Fotografia v súťaži organizovanej Nadáciou otvorenej spoločnosti.

Fotovýstava - JANA ČAVOJSKÁ - Južný Sudán Fotovýstava - JANA ČAVOJSKÁ - Južný Sudán Fotovýstava - JANA ČAVOJSKÁ - Južný Sudán Fotovýstava - JANA ČAVOJSKÁ - Južný Sudán
2% z Vašich daní

Milí priatelia! Ako platitelia dane z príjmov sa môžete rozhodnúť, kam pôjdu 2% Vami zaplatenej minuloročnej dane. Týmto spôsobom môžete podporiť Festival dobrodružných filmov HoryZonty. Aj vďaka Vám sa tak festival môže stať ešte kvalitnejší.

Poďakovanie návštevníkom

Tohtoročný program HoryZontov si počas troch dní do Posádkového klubu prišlo pozrieť presne 3169 divákov a bezmála 300 ľudí sa aktívne zúčastnilo sobotných sprievodných podujatí v meste. Všetci opäť vytvorili príjemnú atmosféru.

Netypické umenie očami fotografa

Ľadové sochárstvo opäť v Trenčíne.

Nosičov sen bol opäť úspešný

Krošňu s pivným sudom vynieslo dvadsaťšesť nosičov a tri nosičky.

Psie záprahy

Netradičný šport - mushing aj na našom festivale.

Výsledky bežeckej súťaže

Jedným zo sprievodných podujatí bol aj Beh o pohár festivalu HoryZonty 2010. Prinášame Vám reportáž z tohto vydareného podujatia.

Výsledky amatérskych filmov

Tento rok sa do ankety o najlepší amatérsky film zapojilo 207 návštevníkov, ktorí rozhodli o najlepšom amatérskom filme.

Výsledky ankety

Zoznam výhercov ankety festivalu HoryZonty. Pozrite, či ste neboli vylosovaní.

Výsledky fotosúťaže

Je za nami ďalší, v poradí piaty ročník festivalu a pre fotosúťaž to znamená najúspešnejší ročník v počte fotografií. Do uzávierky prišlo na adresu festivalu takmer dvojnásobný počet snímok ako po minulé roky celkovo - 217. Za tak vysokú účasť Vám všetkým veľmi pekne ďakujeme a dúfame, že sa Vám podarí počas ďalšieho roka nafotiť veľa krásnych momentov, s ktorými sa radi podelíte.

Sprievodné podujatia prilákali do mesta celé rodiny

Veľa zábavy si v sobotu predpoludním a okolo obeda mohli v meste užiť nielen športovci, ktorí prišli seriózne pretekať, ale aj celé rodiny vrátane ich najmenších členov.

Ľudia v pozadí

Poďakovanie tým, ktorí sú často neviditeľní, ale určite nie neprehliadnuteľní.

Reportáž z workshopu Bajkovanie v teréne

Ako prebiehalo jedno z našich sprievodných podujatí - Workshop Bajkovanie v teréne.

Víťazov súťaže amatérskych filmov už poznáme, ceny sú rozdané

Svoj piaty rok má náš festival za sebou. Sprievodné podujatia odštartovali posledný festivalový deň, ocenením autorov amatérskych filmov a prezentáciou českého potápača a režiséra Steva Lichtaga sme sa s vami rozlúčili. Naša web stránka však bude „žiť“ naďalej a čoskoro sa budete môcť dočítať viac o jednotlivých podujatiach festivalu, ako aj o výsledkoch súťaží. Zatiaľ si pozrite fotografie z posledného večera.

Sprievodné podujatia na fotografiách.

Sobota dopoludnie v Trenčíne patrilo sprievodným podujatiam festivalu HoryZonty. Počasie bolo krásne, nálada vynikajúca....

Ďalší krásny deň za nami.

Popoludní komorná pohodička, večerný program vypredaný. Filmy o vode, o snehu, o skalách. O odhodlaní, o snoch a o priateľstve. O ďalekých krajinách, ale aj o krásach slovenskej prírody. To všetko vám ponúkol festivalový piatok. Zajtra pokračujeme.
(Nech neprší :-), čakajú nás aj sprievodné podujatia v meste.)

HoryZonty 2010 sa začali.

Slávnostné otvorenie, ocenenie víťazov fotosúťaže, prvé filmy, prezentácia Piotra Pustelnika a Petra Hámora. Festivalový večer číslo jedna máme za sebou.

Dolaďujeme posledné detaily.

Prípravy festivalu vrcholia, desiatky dní a stovky hodín práce sú takmer za nami. Dovarené, dopečené, už len zdobíme. Príďte ochutnať!
O pár hodín začíname!

Tvorivý kútik pre deti

V snahe o to, aby ste sa vy - rodičia i vaše deti cítili na našom festivale čo najpríjemnejšie, pripravili sme pre vás novinku. Ak sa obávate, či vaše ratolesti obsedia takmer tri hodiny v sedadle kinosály, určite uvítate možnosť ich krátkodobého rozptýlenia v tvorivom kútiku.

Filmy plus Gastroplus

Ani tento rok sme nezabudli na hladné žalúdky a smädné hrdlá našich návštevníkov.

Fotovýstava - JANA ČAVOJSKÁ - Južný Sudán

Na HotyZontoch sme vám už prostredníctvom výstav cestovateľov predstavili viacero krásnych miest našej planéty. Tento raz to však nebude cestovanie za krásou, zvláštnymi objavmi, ani v lone panenskej prírody romanticky žijúcimi pôvodnými obyvateľmi. Cieľom cestovania do krajiny, ktorej podobu vám predstaví Janka Čavojská, bola pomoc.

Workshop - Peter Šperka

Nenechajte si újsť workshop o chybách turistov a horolezcov v horách. Povedie ho profesionálny horský záchranár Peter Šperka.

Petr Kašpar - FREO

Na Horyzontoch sa budete môcť zoznámiť s príbehom mladého etiópského muža Frea, ktorý sa vďaka stretnutiu s česko – slovenskými vodákmi dostal na štúdium do Prahy. O tejto ceste príde porozprávať režisér a dokumentarista Petr Kašpar.

Fotovýstava - MARTIN ŽILKA – Kaňoning a freeride

Príďte si pozrieť extrémne športy v prírode pohľadom profesionálneho fotografa Martina Žilku.

PROGRAM

Program je vonku...

Vybrané amatérske filmy

Spomedzi 19 súťažných amtérskych filmov sme do programu festivalu vybrali tieto filmy:

Fotoporota

Do dátumu uzávierky prišlo na adresu festivalu rekordných 212 fotozáberov. Porotcov našej fotosúťaže tak čaká neľahká úloha. O tom, ktoré zo zaslaných fotografií nakoniec bodovali sa môžete prísť pozrieť do foyer Domu armády v čase konania festivalu HoryZonty, kde budú fotografie vystavené. A kto to vlastne rozhodne o víťazoch?

Mushing - psie záprahy

Na festivale budú okrem medveďov aj psy – dokonca pravé záprahové, a vy budete mať možnosť sa na nich previezť!

Fotosúťaž

Pozor! Využite posledné dni pred uzávierkou fotosúťaže a pošlite svoje fotky do stredy 20. októbra na adresu festivalu! Všetky Vami zaslané fotografie na témy - Krajina/príroda, Športy v prírode a Ľudia a svet okolo nás - budú vystavené v priestoroch konania festivalu a traja najlepší v každej kategórii budú odmenení vecnými cenami. Cenu Grand Prix - let balónom a ročné poistenie Alpenverein venovali do súťaže PBair Vyhliadkové lety balónom resp. Active Planet. Neváhajte, súťažte!

Workshop - Život vo veľkej stene

Leziete na skalkách, no radi by ste si porozumeli aj s veľkou stenou? Ako na ňu, vám na našom novom workshope prezradí Jaro Duce Dutka. Stačí sa prihlásiť.

Workshop - Bajkovanie v teréne

Radi si vychutnávate prírodu zo sedla horského bicykla? Nebojíte sa hrboľatých lesných chodníkov, strmých stúpaní a rýchlych zjazdov? Chcete sa vo svojej záľube posunúť o kúsok ďalej a vylepšiť svoju jazdu? Ak áno, práve pre vás sme pripravili krásnu jesennú festivalovú špecialitku. Pojazd v partii v podobe trojdňového workshopu pod vedením skúseného bikera Pavla „Klokana“ Chrenčíka.

Bikeri a horolezci, POZOR! Workshopy priamo v teréne.

Tento rok sme pre vás pripravili novinku - praktické workshopy priamo v teréne.

Ľadové sochárstvo

Zmeňte kusy ľadu na umenie a prídťe si vyskúšať ľadové sochárstvo.

Piotr Pustelnik

Minulý rok sa horyzonťáckym divákom predstavil jeden z nejlepších slovenských horolezcov Peter Hámor. Tento rok to bude jeho spolulezec - Poliak Piotr Pustelnik. Nenechajte si preto ujsť prezentáciu človeka, ktorý zdolal nielen najvyššie vrcholy všetkých kontinentov, ale tento rok sa mu podarilo vystúpiť aj na poslednú zo štrnástich himalájskych osemtisícoviek.

Neprehliadnite. Čas na posielanie fotografií sa kráti.

Do 20. októbra čakáme na adrese festivalu na vaše fotografické úlovky. Siahnite do domáceho archívu alebo aktuálne nafoťte a spestrite foyer Domu armády vašou fotkou vo Fotosúťaži festivalu HoryZonty. Kategórie súťaže sú nezmenené:
- Krajina / Príroda
- Ľudia a svet okolo nás
- Športy v prírode

Filmová porota.

Po uzavretí súťaže amatérskych filmov, do ktorej ste nám tento rok poslali 19 filmov vám predstavujeme porotu, ktorá tento rok bude hodnotiť vaše diela.

Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty - beh pre všetkých.

Sobota 13. novembra bude v rámci festivalu patriť tradične nielen filmom v kinosále, ale aj „outdoorovým“ sprievodným podujatiam v centre mesta, na ktorých si môžete vyskúšať svoju kondičku a príjemne sa zabaviť. Svoje čestné miesto v našom programe bude mať už po druhý krát Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty.

Na tohtoročných HoryZontoch budú aj medvede!

Či živé? Čítajte viac a dozviete sa...

Steve Lichtag

Ponorte sa so Stevom Lichtagom do tajomného a nebezpečného podmorského sveta a zažite neopakoveteľné filmové dobrodružstvo.

„Nosičov sen“ opäť v programe

Aj tohtoročnú festivalovú sobotu spestrí súťaž vo vynáške pivného suda. Tešiť sa môžu deti i dospelí, ktorí sa radi zabavia a nezľaknú sa ťažkej nosičskej krošne.

Odprezentujte svoju foto tvorbu na festivale

Dokážete zachytiť čarokrásne farby a atmosféru prírody? Zachytiť krásu športového pohybu alebo neustále sa meniaci svet a ľudí? ak sa zapojte do piateho ročníka festivalu dobrodružných filmov HoryZonty...

Prihláste svoj film na festival

Leto ešte len začalo, ale my už začíname byť myšlienkami v novembri a v prípravách na 5. ročník festivalu dobrodružných filmov Horyzonty. Trochu letnej práce však chceme naložiť aj na vaše plecia a vyzvať na prihlasovanie vašich filmových diel do súťaže amatérskych filmov...

facebook

Súťaž

Ľadové sochárstvo