HoryZonty 

ENGLISHSLOVAK

Piotr Pustelnik

Vizitka:

Piotr Pustelnik v súčasnosti pôsobí na Fakulte procesného inžinierstva a ochrany prostredia v Lodži v Poľsku. Špecializuje sa na odbor priemyselné riziká. Je dlohodobým členom Akademického horského spolku a dokonca mu už aj niekoľkokrát predsedal. V roku 2007 bol šéfredaktorom časopisu Hory. Za dodržiavanie základných ľudských pravidel v horách mu v roku 2006 Poľský olympijský výbor udelil ocenenie FAIR PLAY. Okrem toho získal množstvo ďalších významných ocenení, predovšetkým za svoje horolezecké výstupy.

Má dvoch synov Adama a Paula, ktorí idú v otcových šľapajách a sú tiež horolezcami.

O Piotrovi Pustelnikovi, prezývanom aj Pusty, kamaráti a spolulezci hovoria, že je to nekonečný optimista. Aj vďaka optimizmu a veľkému odhodlaniu sa tento rok už po piaty krát vrátil na Annapurnu, aby nebezpečnou severnou stenou zdolal jej vrchol. Stal sa tak tretím poliakom a 23. človekom na svete, ktorému sa podarilo vyliezť na všetky osemtisícovky. Pri túžbe po vrchole ho nezastavilo ani to, že počas štvrtého pokusu mal problémy s pľúcami a jeho i spolulezcov trikrát zasiahol blesk.

Piotr Pustelnik sa narodil 12. júla 1951 a horolezectvu sa venuje už od roku 1975. Počas jeho detstva však nič nenasvedčovalo tomu, že by sa mohol stať jedným z najlepších a najúspešnejších svetových horolezcov. Už po svojej prvej vysokohorskej túre však zistil, že hory sa stanú jeho osudovou záležitosťou…

Svojej prvej a veľmi úspešnej alpskej expedície sa Piotr zúčastnil v roku 1980, kedy vyliezol hneď niekoľko ciest, vrátane východnej steny Mount Blancu. O päť rokov neskôr si skúsil aj lezenie v Himalájach, kde zdolal niekoľko šesťtisícových vrcholov. V rokoch 1987 a 1988 sa zúčastnil expedícií na Pamír, do Álp, Dolomitov, Karakoramu a mnohých ďalších.

Ďalšiu etapu svojho horolezeckého života odštartoval v roku 1990 výstupom na Gasherbrum II, ktorým tak zahájil svoj dvadsaťročný „boj“ o Korunu Himalájí. Tá pozostáva z výstupov na všetkých štrnásť osemtisícových vrcholov. O poslednú do zbierky – Annapurnu sa neúspešne pokúšal šesť rokov. Jej vrchol zdolal až tento rok spolu so svojou lezeckou dvojkou Petrom Hámorom. Ešte pred samotnou expedíciou však Piotr o sebe napísal, že asi trpí nejakou zvláštnou duševnou chorobou, keď sa chce na Annapurnu opať vrátiť :-).

Výstupom na vrchol vzdal hold svojmu spolulezcovi Piotrovi Morawskemu, ktorý zahynul po páde do trhliny na Daulaghiri v roku 2009. Morawski, Pustelnik a Hámor boli v lezeckej komunite známi pod prezývkou Tres Pedros. Po nešťastnom páde Piotra Morawskeho skončili nielen Tres Pedros, ale i jedna životná etapa Pustelnika a Hámora.

Piotra však ani po vylezení takmer všetkého, čo sa vyliezť dá, Himaláje neomrzeli, naopak lákajú ho naďalej. Ako o ňom povedal spolulezec Peter Hámor, Pustymu sa teraz otvorili nové obzory a može začať liezť na kopce, ktoré chce, a nie ktoré „musí“. Najbližšie sa spoločne chystajú zdolať vrchol Makalu.

Výstupy na osemtisícovky:

 • 1990 Gasherbrum II (8035 m)
 • 1992 Nanga Parbat (8125 m)
 • 1993 Čo Oju (8201 m)
 • 1993 Šiša Pangma (8013 m)
 • 1994 Dhaulagiri (8167 m)
 • 1995 Mount Everest (8848 m)
 • 1996 K2 (8611 m)
 • 1997 Gasherbrum I (8068 m)
 • 1997 Gasherbrum II (8035 m)
 • 2000 Lhotse (8516 m)
 • 2001 Kančendženga (8586 m)
 • 2002 Makalu (8465 m)
 • 2003 Manaslu (8163 m)
 • 2005 prostrední vrchol Broad Peaku (8006 m)
 • 2006 Broad Peak (8047 m)
 • 2010 Annapurna (8091 m)
Piotr Pustelnik Piotr Pustelnik Piotr Pustelnik
2% z Vašich daní

Milí priatelia! Ako platitelia dane z príjmov sa môžete rozhodnúť, kam pôjdu 2% Vami zaplatenej minuloročnej dane. Týmto spôsobom môžete podporiť Festival dobrodružných filmov HoryZonty. Aj vďaka Vám sa tak festival môže stať ešte kvalitnejší.

Poďakovanie návštevníkom

Tohtoročný program HoryZontov si počas troch dní do Posádkového klubu prišlo pozrieť presne 3169 divákov a bezmála 300 ľudí sa aktívne zúčastnilo sobotných sprievodných podujatí v meste. Všetci opäť vytvorili príjemnú atmosféru.

Netypické umenie očami fotografa

Ľadové sochárstvo opäť v Trenčíne.

Nosičov sen bol opäť úspešný

Krošňu s pivným sudom vynieslo dvadsaťšesť nosičov a tri nosičky.

Psie záprahy

Netradičný šport - mushing aj na našom festivale.

Výsledky bežeckej súťaže

Jedným zo sprievodných podujatí bol aj Beh o pohár festivalu HoryZonty 2010. Prinášame Vám reportáž z tohto vydareného podujatia.

Výsledky amatérskych filmov

Tento rok sa do ankety o najlepší amatérsky film zapojilo 207 návštevníkov, ktorí rozhodli o najlepšom amatérskom filme.

Výsledky ankety

Zoznam výhercov ankety festivalu HoryZonty. Pozrite, či ste neboli vylosovaní.

Výsledky fotosúťaže

Je za nami ďalší, v poradí piaty ročník festivalu a pre fotosúťaž to znamená najúspešnejší ročník v počte fotografií. Do uzávierky prišlo na adresu festivalu takmer dvojnásobný počet snímok ako po minulé roky celkovo - 217. Za tak vysokú účasť Vám všetkým veľmi pekne ďakujeme a dúfame, že sa Vám podarí počas ďalšieho roka nafotiť veľa krásnych momentov, s ktorými sa radi podelíte.

Sprievodné podujatia prilákali do mesta celé rodiny

Veľa zábavy si v sobotu predpoludním a okolo obeda mohli v meste užiť nielen športovci, ktorí prišli seriózne pretekať, ale aj celé rodiny vrátane ich najmenších členov.

Ľudia v pozadí

Poďakovanie tým, ktorí sú často neviditeľní, ale určite nie neprehliadnuteľní.

Reportáž z workshopu Bajkovanie v teréne

Ako prebiehalo jedno z našich sprievodných podujatí - Workshop Bajkovanie v teréne.

Víťazov súťaže amatérskych filmov už poznáme, ceny sú rozdané

Svoj piaty rok má náš festival za sebou. Sprievodné podujatia odštartovali posledný festivalový deň, ocenením autorov amatérskych filmov a prezentáciou českého potápača a režiséra Steva Lichtaga sme sa s vami rozlúčili. Naša web stránka však bude „žiť“ naďalej a čoskoro sa budete môcť dočítať viac o jednotlivých podujatiach festivalu, ako aj o výsledkoch súťaží. Zatiaľ si pozrite fotografie z posledného večera.

Sprievodné podujatia na fotografiách.

Sobota dopoludnie v Trenčíne patrilo sprievodným podujatiam festivalu HoryZonty. Počasie bolo krásne, nálada vynikajúca....

Ďalší krásny deň za nami.

Popoludní komorná pohodička, večerný program vypredaný. Filmy o vode, o snehu, o skalách. O odhodlaní, o snoch a o priateľstve. O ďalekých krajinách, ale aj o krásach slovenskej prírody. To všetko vám ponúkol festivalový piatok. Zajtra pokračujeme.
(Nech neprší :-), čakajú nás aj sprievodné podujatia v meste.)

HoryZonty 2010 sa začali.

Slávnostné otvorenie, ocenenie víťazov fotosúťaže, prvé filmy, prezentácia Piotra Pustelnika a Petra Hámora. Festivalový večer číslo jedna máme za sebou.

Dolaďujeme posledné detaily.

Prípravy festivalu vrcholia, desiatky dní a stovky hodín práce sú takmer za nami. Dovarené, dopečené, už len zdobíme. Príďte ochutnať!
O pár hodín začíname!

Tvorivý kútik pre deti

V snahe o to, aby ste sa vy - rodičia i vaše deti cítili na našom festivale čo najpríjemnejšie, pripravili sme pre vás novinku. Ak sa obávate, či vaše ratolesti obsedia takmer tri hodiny v sedadle kinosály, určite uvítate možnosť ich krátkodobého rozptýlenia v tvorivom kútiku.

Filmy plus Gastroplus

Ani tento rok sme nezabudli na hladné žalúdky a smädné hrdlá našich návštevníkov.

Fotovýstava - JANA ČAVOJSKÁ - Južný Sudán

Na HotyZontoch sme vám už prostredníctvom výstav cestovateľov predstavili viacero krásnych miest našej planéty. Tento raz to však nebude cestovanie za krásou, zvláštnymi objavmi, ani v lone panenskej prírody romanticky žijúcimi pôvodnými obyvateľmi. Cieľom cestovania do krajiny, ktorej podobu vám predstaví Janka Čavojská, bola pomoc.

Workshop - Peter Šperka

Nenechajte si újsť workshop o chybách turistov a horolezcov v horách. Povedie ho profesionálny horský záchranár Peter Šperka.

Petr Kašpar - FREO

Na Horyzontoch sa budete môcť zoznámiť s príbehom mladého etiópského muža Frea, ktorý sa vďaka stretnutiu s česko – slovenskými vodákmi dostal na štúdium do Prahy. O tejto ceste príde porozprávať režisér a dokumentarista Petr Kašpar.

Fotovýstava - MARTIN ŽILKA – Kaňoning a freeride

Príďte si pozrieť extrémne športy v prírode pohľadom profesionálneho fotografa Martina Žilku.

PROGRAM

Program je vonku...

Vybrané amatérske filmy

Spomedzi 19 súťažných amtérskych filmov sme do programu festivalu vybrali tieto filmy:

Fotoporota

Do dátumu uzávierky prišlo na adresu festivalu rekordných 212 fotozáberov. Porotcov našej fotosúťaže tak čaká neľahká úloha. O tom, ktoré zo zaslaných fotografií nakoniec bodovali sa môžete prísť pozrieť do foyer Domu armády v čase konania festivalu HoryZonty, kde budú fotografie vystavené. A kto to vlastne rozhodne o víťazoch?

Mushing - psie záprahy

Na festivale budú okrem medveďov aj psy – dokonca pravé záprahové, a vy budete mať možnosť sa na nich previezť!

Fotosúťaž

Pozor! Využite posledné dni pred uzávierkou fotosúťaže a pošlite svoje fotky do stredy 20. októbra na adresu festivalu! Všetky Vami zaslané fotografie na témy - Krajina/príroda, Športy v prírode a Ľudia a svet okolo nás - budú vystavené v priestoroch konania festivalu a traja najlepší v každej kategórii budú odmenení vecnými cenami. Cenu Grand Prix - let balónom a ročné poistenie Alpenverein venovali do súťaže PBair Vyhliadkové lety balónom resp. Active Planet. Neváhajte, súťažte!

Workshop - Život vo veľkej stene

Leziete na skalkách, no radi by ste si porozumeli aj s veľkou stenou? Ako na ňu, vám na našom novom workshope prezradí Jaro Duce Dutka. Stačí sa prihlásiť.

Workshop - Bajkovanie v teréne

Radi si vychutnávate prírodu zo sedla horského bicykla? Nebojíte sa hrboľatých lesných chodníkov, strmých stúpaní a rýchlych zjazdov? Chcete sa vo svojej záľube posunúť o kúsok ďalej a vylepšiť svoju jazdu? Ak áno, práve pre vás sme pripravili krásnu jesennú festivalovú špecialitku. Pojazd v partii v podobe trojdňového workshopu pod vedením skúseného bikera Pavla „Klokana“ Chrenčíka.

Bikeri a horolezci, POZOR! Workshopy priamo v teréne.

Tento rok sme pre vás pripravili novinku - praktické workshopy priamo v teréne.

Ľadové sochárstvo

Zmeňte kusy ľadu na umenie a prídťe si vyskúšať ľadové sochárstvo.

Piotr Pustelnik

Minulý rok sa horyzonťáckym divákom predstavil jeden z nejlepších slovenských horolezcov Peter Hámor. Tento rok to bude jeho spolulezec - Poliak Piotr Pustelnik. Nenechajte si preto ujsť prezentáciu človeka, ktorý zdolal nielen najvyššie vrcholy všetkých kontinentov, ale tento rok sa mu podarilo vystúpiť aj na poslednú zo štrnástich himalájskych osemtisícoviek.

Neprehliadnite. Čas na posielanie fotografií sa kráti.

Do 20. októbra čakáme na adrese festivalu na vaše fotografické úlovky. Siahnite do domáceho archívu alebo aktuálne nafoťte a spestrite foyer Domu armády vašou fotkou vo Fotosúťaži festivalu HoryZonty. Kategórie súťaže sú nezmenené:
- Krajina / Príroda
- Ľudia a svet okolo nás
- Športy v prírode

Filmová porota.

Po uzavretí súťaže amatérskych filmov, do ktorej ste nám tento rok poslali 19 filmov vám predstavujeme porotu, ktorá tento rok bude hodnotiť vaše diela.

Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty - beh pre všetkých.

Sobota 13. novembra bude v rámci festivalu patriť tradične nielen filmom v kinosále, ale aj „outdoorovým“ sprievodným podujatiam v centre mesta, na ktorých si môžete vyskúšať svoju kondičku a príjemne sa zabaviť. Svoje čestné miesto v našom programe bude mať už po druhý krát Beh o pohár Festivalu dobrodružných filmov HoryZonty.

Na tohtoročných HoryZontoch budú aj medvede!

Či živé? Čítajte viac a dozviete sa...

Steve Lichtag

Ponorte sa so Stevom Lichtagom do tajomného a nebezpečného podmorského sveta a zažite neopakoveteľné filmové dobrodružstvo.

„Nosičov sen“ opäť v programe

Aj tohtoročnú festivalovú sobotu spestrí súťaž vo vynáške pivného suda. Tešiť sa môžu deti i dospelí, ktorí sa radi zabavia a nezľaknú sa ťažkej nosičskej krošne.

Odprezentujte svoju foto tvorbu na festivale

Dokážete zachytiť čarokrásne farby a atmosféru prírody? Zachytiť krásu športového pohybu alebo neustále sa meniaci svet a ľudí? ak sa zapojte do piateho ročníka festivalu dobrodružných filmov HoryZonty...

Prihláste svoj film na festival

Leto ešte len začalo, ale my už začíname byť myšlienkami v novembri a v prípravách na 5. ročník festivalu dobrodružných filmov Horyzonty. Trochu letnej práce však chceme naložiť aj na vaše plecia a vyzvať na prihlasovanie vašich filmových diel do súťaže amatérskych filmov...

facebook

Súťaž

Peter Šperka